English Docs 中文文档 Türkçe Dökümanlar

HarmonyOS

Awesome

HarmonyOS ile ilgili şeyler listesi.

Ⅰ . HarmonyOS Nedir?

HarmonyOS ilk tam dağıtık işletim sistemidir. İşletim sistemi, Huawei tarafından bağımsız olarak geliştirilmiştir. HarmonyOS resmi olarak 9 Ağustos 2019 tarihinde Huawei Developers Conference () adlı konferans ile yayınlandı. Huawei, akıllı ekranlar, araç ve giyilebilir terminallerin yerleştirilmesinde öncülük edecektir. Gelecekte, daha akıllı cihazlar açık kaynak kodlu `HarmonyOS` kullanacaktır.

HarmonyOS esnek yapısı nedeniyle farklı cihazlarda modüler bağlar kurmayı sağlar. HarmonyOS 3 katmanlı bir mimarisi mevcuttur. İlk katman çekirdek, ikinci katman temel servisler ve son üçüncü katman ise programlama yapılan çatıdır. Huawei şu sıralar tercihini Android tarafında kullansa bile bu sistem her zaman mobil cihazlarda kullanılabilecektir.

HarmonyOS altındaki katmanlar şu şekildedir. HarmonyOS micro kernel, Linux kernel ve Lite OS Ve gelecekte tamamen hongmeng mimarisi olacaktır.

Ⅱ . Geliştirme Süreci

Ⅲ . Özellikler

HarmonyOS, tam sahne akıllı deneyiminin yüksek standart bağlantı gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, Huawei 4 büyük özellikle sistem çözümleri ileri sürüyor.

HarmonyOS “Distributed OS Architecture” ve “Distributed Soft Bus Technology” teknolojileri uygulama geliştiricileri temel teknolojilerin uygulamasını korur. 4 yetenek yani açık iletişim platformu, dağıtık veri yönetimi, dağıtık yetenek zamanlaması ve sanal çevre birimleri geliştiricilere kendi uygulamalarına ait iş mantıklarını geliştirmelerine odaklanmalarını sağlar. Terminallerde olduğu gibi burada da yeteneklerin kullanılarak kesintisiz deneyimin keyfini çıkarmalarını sağlanır.

HarmonyOS, iki teknolojiyi kullanarak mevcut sistemlerin yetersiz performans sorununu çözdü. Bunlar deterministik gecikme motoru ve yüksek performanslı IPC. Gecikme motorunun belirlenmesi, görev yürütmeden önce sistemde görev yürütmenin öncelik ve zaman sınırını atayabilir.Görev kaynaklarını zamanlamaya göre öncelik verecektir ve uygulamanın cevap dönüş gecikmesi 25.7% oranında azalacaktır. Sıkıştırılmış Hongmeng mimarisi süreçler arası iletişimi yüksek oranda arttırırken işlem hızı mevcut sistemlerden beş kat daha yüksektir

HarmonyOS mikro-çekirdek dizaynı benimser ve ayrıca düşük gecikme süreli güçlü güvenlik yapıları vardır. Mikro-çekirdek mimarisi basitçe çekirkek fonksiyonları mümkün olduğu kadar çok sistem hizmetini gerçekleştirmekte ve her biri için ek olarak güvenlik katmanı mevcuttur. Mikro-çekirkek sadece en çok basit bilinen servislerini örneğin çoklu işlemci zamanlanması ve çalışması sağlar.

HarmonyOS mikro-çekirdek mimarisinde Trusted Execution Environment (TEE) teknolojisini uygulayarak güvenliği resmi olarak şekillendirmiştir.Resmi yöntem, sistemin doğruluğunu doğrulamak için etkili bir yol ve matematiksel işlemlerdir.İşlev doğrulama ve simülasyon saldırısı gibi geleneksel doğrulama yöntemleri yalnızca sınırlı senaryolarda doğrulayabilirken resmi yöntemler, çalışan tüm yazılım yollarını veri modeli aracılığıyla doğrulayabilir. İlk kez Hongmeng OS için TEE terminaline resmi yöntemler uyguladı ve yöntemler güvenlik seviyesini önemli ölçüde arttırdı. Aynı zamanda, Hongmeng OS mikro çekirdeğinin kod miktarı Linux makro çekirdeğinin yalnızca binde biri olduğundan, saldırı olasılığı büyük ölçüde azaltıldı.

HarmonyOS çoklu terminal geliştirme ortamına, bir çok dili birleştirip derleme, dağıtık mimari ekran genişlik kontrolü ve otomatik cihaz ekranına adapte olabilme, taşıma kontrolleri desteği, önizleme odaklı görsel programlama altyapıları geliştiricilerin verimli bir şekilde aynı projeye dayalı çalışan çoklu cihaz ortamlarında otomatik çalışabilmesini sağlayan altyapılara sahiptir.

Yeni güncellemeler cihazlar arasında uygulanır. Huawei Ark Derleyici, Android sanal makine modelinin yerini alan ilk statik derleyicidir ve bu durum makina kodunun yüksek seviyeli dillerin derlenirken geliştiricilerin geliştirme ortamında bir defada derlemelerine olanak sağlar. Ek olarak Ark Derleyici, gelecekte geliştirme verimliliğini büyük ölçüde artırabilen çok dilli birleşik derlemeyi destekleyecektir.

IV . Kaynaklar

1. Resmi Kaynaklar

2. İndir

3. Mimari Referanslar

4. Donanım Sürücüleri

5. Geliştirme Araçları

Derleme

SDK

[SDK hakkında]

IDE

6. Topluluk

7. Kitaplar

[Kitaplar Hakkında]

8. Ürünler

9. Videolar

İpuçları: Bu proje resmi değildir. Bu projenin amacı internette HarmonyOS ile ilgili bazı belgeler derlemek ve okuyuculara sunmaktır. Bu ticari bir proje değildir. Bu proje sadece HarmonyOS ye başlamak ve tüm dökümanlarına ulaşmak içindir. Bu projeyi iş için ya da para kazanmakla ilgili bir şey için kullanıyorsanız ya da bu projenin kullanılmasından veya bu projeyle bağlantılı olarak ortaya çıkan herhangi bir anlaşmazlık durumunda, birinin seçiminin veya eyleminin olumsuz sonuçlarından veya etkilerinden tüm sorumluluğu siz üstleneceksiniz.